Matovič sa presunul doľava

Autor: Radoslav Milčo | 3.7.2012 o 13:42 | (upravené 3.7.2012 o 14:16) Karma článku: 8,91 | Prečítané:  787x

Svojho času, keď vznikal „politický obyčajný človek" Matovič, prezentoval sa ako nový protipól Fica a Smeru. Novinári ostro sledovali parlamentné výmeny názorov Matoviča a Fica, v ktorých sa Matovič ako nováčik na slovenskej politickej scéne snažil zadefinovať svoju  pozíciu v politickom spektre na Slovensku. Dnes už je jasne badať zmenu kurzu.

Najväčší kritik Fica zmenil rétoriku a nastavil veľmi zmierlivý tón voči opatreniam novej vlády. Niekoľkokrát vyslal pozitívny signál, že „ak Smer príde s čímkoľvek dobrým čo prospeje Slovensku, ja osobne a verím, že aj ľudia od nás zahlasujú“ uviedol Matovič v STV. Začal zaujímať pozíciu a prezentovať sa ako ochranca chudoby pred boháčmi.

Prichádza so starou agendou Smeru a intenzívne komunikuje zavedenie zníženej sadzby DPH pre potraviny. Dokonca v jednej z diskusií položil otázku ministrovi financií Kažimírovi, že „prečo by sme na Slovensku nemohli znížiť DPH na potraviny na 10% a zvýšiť všetky DPH-čky na 22%?“ Ministrovi Kažimírovi, ktorý zúfalo hľadá príjmy do štátneho rozpočtu jemne vyrazil dych. Pri ochrane chudoby na úkor bohatých sa hlási k volebnému programu Smeru a požaduje mimoriadne dane pre banky, veľké firmy a monopoly. Igor Matovič sa prezentuje ako jeden z autorov mimoriadneho odvodu pre banky. Jeho komunikácia sa dostáva do jednoduchej a ľahko čitateľnej rovnice - zlá banka, zlí boháči a dobrý štát, ktorá dobre znie ušiam každého ľavicového voliča. Sám i v diskusii s ministrom financií prehlásil, že podporí len tie opatrenia, ktoré nebudú proti chudobným.

Matovič správne pochopil, že na prehustenej pravej strane má malý manévrovací priestor. Naopak uvedomil si, že kríza a nutnosť konsolidácie verejného rozpočtu neumožnia Smeru naplniť všetky predvolebné sľuby a uspokojiť tak svojho ľavicového voliča. Matovič preto pre budúce možné volebné zisky primerane prispôsobuje argumentáciu i svoje postoje.

Svoju samostatnú opozičnú politiku vyčleňuje od pravice, ktorá v opozícii hľadá „poučenie z krízového vývoja“. Počas spoločnej televíznej diskusie opozičných lídrov niekoľkokrát hovoril o štyroch pravicových parlamentných stranách, pričom tú svoju z tejto spoločnosti jasne vyčlenil. Z pohľadu toho, že krízová doba, ktorú žijeme dotlačí Smer i k nepopulárnym opatreniam a naľavo od Smeru absentuje akákoľvek ponuka, zvolil Matovič dobrú stratégiu pre prípadné obsadenie časti ľavicového priestoru, ktorý môže Smer časom pomerne ľahko stratiť.

 

PhDr. Radoslav Milčo
/autor je politológ/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?